7. 10. – 13. 10. 2024: Teden otroka na podružnični šoli Planina

Čeprav kratek (otroci podružnične šole iz Planine so bili tri dni na taboru), pa vendar ustvarjalno in delovno razpoložen teden je zaokrožil in v celoto povezal projekta Beremo skupaj ter Teden otroka. Sklepno dejanje se je odvijalo ravno v teh dneh, ko smo z učenci iskali vzporednice preživljanja prostega časa otrok nekoč in danes. Učenci so si bili enotni, da je igra tista, ki je bila in bo ena od osnovnih pravic otrok in katera bi morala biti omogočena vsem otrokom tega sveta.

Z otroki smo preko branja dveh knjig Šivilja in škarjice in Kdo je napravil Vidku srajčico, spoznavali življenje otrok nekoč. Ob vzporednih dejavnostih in pogovoru smo ugotovili, da je bilo v preteklosti potrebne veliko več ustvarjalnosti, iznajdljivosti, vztrajnosti in izvirnosti, da so otroci dobili novo oblačilo ali  igračo. Učenci so ob prebranih knjigah spoznavali tudi poklic šivilje in krojača. Sami so se preizkusili v izdelovanju punčk iz odpadnega blaga. Med drugim so se učenci urili v pripovedovanju zgodb. Tako so v času samostojnega učenja nastajale zgodbe pod naslovom »Povej mi zgodbo«, ko so učenci iz skrivnostne vrečke naključno vlekli različne predmete, kateri so jih spodbudili k pripovedovanju in povezovanju sledečih v zgodbo. V okviru Projekta beremo skupaj so nastale tri zgodbe. Navdušenje otrok pa je hotelo, da se dejavnost nadaljuje še naprej.

Učiteljica, Maja Mislej