Živi preprosto in solidarno

9-otroci okoli svetaNaši učenci so sodelovali na razpisu Karitasa na temo ”Živi preprosto in solidarno – v smeri podnebne pravičnosti”. Vabimo vas k ogledu spletne razstave, kjer so objavljene fotografije iz eko delavnic, ki smo jih izvedli na šoli. In sicer na www.karitas.si/podnebne

”ŽIVI PREPROSTO IN SOLIDARNO – V SMERI PODNEBNE PRAVIČNOSTI”
Eko delavnice
Najprej smo si ogledali film Prihodnost je v naših rokah, kjer prikazuje podnebne in življenjske razmere otrok v Afriki. Po ogledu smo se pogovorili o vtisih učencev. Ugotovili so, da je življenje v Afriki povsem drugačno od življenja v Sloveniji. Da njihovi vrstniki nimajo dostopa do hrane, vode, zdravnika, šole vsak dan tako kot oni. Ugotovili smo, da je življenje težko in kruto. Pogovorili smo se o tem, kaj lahko mi naredimo za to, da bo naš planet prijaznejši: zapiramo vodo, ugašamo luč, ne trošimo energije po nepotrebnem, ne pretiravamo z ogrevanjem in hlajenjem (poleti), hodimo peš, ločujemo odpadke, zbiramo star papir, pokrovčke, podarimo premajhne obleke, igrače. Nato so učenci poslušali zgodbo o Bušmanih in njihovem boju za vodo. Sledila je interaktivna igra Afriški otroci gredo po vodo, katere cilj je, da učenci spoznajo, da čista pitna voda omogoča življenje in je eden osnovnih pogojev zdravja, poleg tega pa je voda življenjski prostor marsikaterim rastlinam in živalim. Poudarili smo, da brez vode ni življenja na Zemlji, le to pa uporabljamo tako v gospodarstvu, kmetijstvu, industriji, pri čemer se zelo hitro onesnaži. Učenci so skozi delavnico spoznali, kako težko si je natočiti kozarec vode, ko jo primanjkuje. Razmišljali smo o potrati in smotrni porabi vode.